مدت زمانی که طول میکشد تا ظرفیت یک چاه فاضلاب پر شود به چند عامل بستگی دارد که در ادامه مطلب به آنها اشاره میشود.

حجم چاه فاضلاب

حجم چاه فاضلاب مهمترین عامل در زمان پر شدن آن میباشد. تعیین اندازه یا حجم چاه فاضلاب باید بر اساس محاسباتی صورت گیرد. بعنوان مثل حجم چاهی که برای یک ساختمان با شانزده واحد مسکونی در نظر گرفته میشود با چاهی که برای یک ساختمان با چهار واحد مسکونی حفر میشود متفاوت است. محاسبه ظرفیت چاه فاضلاب معمولا توسط مهندسین تاسیسات ساختمان در زمان ساخت مشخص میگردد.

جنس خاک زمین

جنس خاک زمین محل حفر چاه جذبی یکی دیگر از عوامل اساسی در زمان پر شدن آن میباشد. معمولا عمر چاه فاضلاب در مناطقی با زمین های شنی بسیار بیشتر از مناطقی است که در آنها جنس زمین از خاک رس میباشد. در مورد مناطق شنی ، بعلت وجود تخلخل و منافذ زیادی که در دیواره ها و انباره چاه وجود دارد، قدرت جذب آب به میزان چشمگیری بیشتر میباشد. چاه هایی که در مناطق کوهستانی و در بستر سنگی حفر شده اند دارای کمترین میزان جذب میباشند و قاعدتا در زمان کمتری پر میشوند.

چاه فاضلاب

عوامل پر شدن چاه فاضلاب

نوع فاضلابی که وارد چاه میشود

پساب هایی که حاوی چربی ، مواد جامد و رسوبات بیشتری هستند میتوانند مدت زمان پر شدن چاه را خیلی کوتاهتر بکنند. بعنوان مثال فاضلاب مربوط به یک آشپزخانه صنعتی به دلیل اینکه حاوی مقادیر زیادی از چربی ، روغن و مواد جامد میباشد، سریعتر باعث اشباع منافذ دیواره های آن میشود. در چنین مکان هایی استفاده از سیستم چربی گیر میتواند کمک شایانی به افزایش زمان پر شدن چاه و والبته پیشگیری از گرفتگی لوله های فاضلاب بکند.

حجم فاضلاب ورودی به چاه

حجم پساب ورودی به چاه از این جهت اهمیت دارد که هر چاه با توجه به فاکتورهایی که پیش از این به آن اشاره شد ، توانایی جذب حجم مشخصی از آب در طی شبانه روز و یا هر واحد زمان دیگری میباشد. حالا چنانچه حجم پساب ورودی به چاه با حجم پسابی که توسط دیواره های آن جذب میشود اختلاف چشمگیری پیدا کند، چاه در زمان کوتاهتری پر خواهد شد.

نکته پایانی :

در پایان ذکر این نکته ضروری است که دفع فاضلاب از طریق چاه جذبی از اساس یک روش غیر اصولی میباشد. دفع پساب از طریق چاه جذبی علاوه بر مشکلاتی از قبیل پر شدن و یا ریزش چاه که برای شهروندان به وجود می آورد باعث الودگی میکروبی آب های زیرزمینی و چاه های آب اطراف میشود.روش اصولی جهت دفع پساب ایجاد شبکه فاضلاب شهری میباشد تا پساب از طریق این شبکه جمع آوری شده و در نهایت به تصفیه خانه هدایت گردد. در تصفیه خانه ها بعد از انجام فرایندهایی بر روی فاضلاب میتوان از آب خروجی آنها جهت مصارف کشاورزی استفاده کرد. این روش علاوه بر اینکه باعث جلوگیری از الودگی آب های زیرزمنی میشود ، میتواند بخش زیادی از آب کشاورزی یک منطقه را نیز تامین کند.

متاسفانه در بیشتر شهر ها و روسناهای کشور شبکه فاضلاب شهری وجود ندارد و پساب همچنان به روش سنتی و غیر اصولی یعنی همان چاه جذبی ، دفع میگردد. به هر حال خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه خسروی در شهرهای هشتگرد ، نطرآباد ، شهر جدید هشتگرد ، آبیک و روستاهای حومه شامل هیو ، خور ، فشند ، سرخاب ، آران ، لشگرآباد ، تنکمان ، نجم آباد ، نوکند ، سعید آباد ، قاسم آباد ، چندار ، گلسار ، سیف آباد ، قشلاق ، کردان ، طاووسیه ، افشاریه و … آماده خدمت رسانی میباشد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button