بوی بد فاضلاب در ساختمان میتواند ناشی از چند دلیل باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

عدم وجود لوله ونت یا همان هواکش

یکی از مهمترین دلایل بوی بد فاضلاب، عدم وجود لوله ونت یا همان هواکش میباشد. لوله های ونت در واقع، لوله ها و یا مسیرهایی هستند که گازهای بدبوی متصاعد شده از فاضلاب را به سمت بالا و خارج از ساختمان هدایت میکنند. اجرای صحیح لوله های ونت در لوله کشی فاضلاب ساختمان نیازمند دانش و مهارت میباشد. چه بسیارند ساختمان هایی که دارای لوله های ونت در لوله کشی فاضلاب میباشند ولی بعلت عدم اجرای صحیح، عملا فاقد کارایی لازم برای خارج کردن گازهای بدبو از لوله کشی ساختمان میباشند.

تاثیرشیب نامناسب لوله در بوی بد فاضلاب

شیب نامناسب و کم در لوله های فاضلاب از عوامل دیگر بوی بد فاضلاب در ساختمان میباشد. شیب لوله های فاضلاب باید در حد استاندارد باشد که این شیب معمولا باید حدود دو درصد باشد.عدم وجود شیب مناسب در لوله کشی فاضلاب باعث تجمع لجن و رسوبات در طول مسیر لوله ها میشود که گازهای بدبویی را از خود متصاعد میکنند.

شیب مناسب در لوله کشی فاضلاب ساختمان با سرعت بخشیدن به جریان فاضلاب، مانع از تجمع هر گونه رسوبات و لجن در بستر لوله ها میشود و در نهایت نیز گازهای کمتری در مسیر فاضلاب تولید میشود. در مواردی که لوله های فاضلاب دارای شیب کم و نامناسب هستند، بهتر از در فواصل زمانی مشخص توسط سرویسکاران خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه عمل فنرزنی صورت بگیرد. فنرزنی به موقع و دوره ای در لوله های فاضلاب کم شیب مانع از تجمع رسوبات و لجن در مسیر لوله ها میشود.

تاثیرعدم وجود سیفون در بوی بد فاضلاب

وجود سیفون جهت جلوگیری از گازهای بدبو، در نقاطی از لوله کشی فاضلاب الزامی میباشد. آبی که در داخل سیفون باقی میماند مانع انتشار گازهای بدبو از مسیرهای فاضلاب به داخل ساختمان میشود. کفشوی حمام و آشپزخانه نمونه هایی هستند از نقاطی که باید در هنگام اجرای لوله کشی، سیفون نصب گردد. در مسیرهای فاضلاب که برای مدت طولانی مورد استفاده قرار نگرفته اند، خشک شدن و یا تبخیر آب داخل سیفون میتواند منجر به خروج گازهای بدبو از داخل لوله گردد. بنابراین اگر برای مدتی بیشتر از چند روز در ساختمان سکونت ندارید، بهتر است خروجی های فاضلاب را توسط درپوش مسدود کنید تا مانع از انتشار بوی بد فاضلاب گردد.

تاثیرپر شدن چاه در بوی بد فاضلاب

در مناطقی که فاضلاب ساختمانها به داخل چاه های جذبی هدایت میشود، در صورتی که ظرفیت چاه فاضلاب پر شده باشد و یا درآستانه پر شدن باشد موجب افزایش بوی بد فاضلاب میگردد. در مواردی که ظرفیت چاه فاضلاب پر میشود بهتر است هر چه سریعتر با خدمات تخلیه چاه تماس بگیرید و درخواست تانکر لجن کش بکنید تا چاه فاضلاب بطور کامل تخلیه گردد. وجود لوله ونت یا همان لوله هواکش جهت خروج گازهای بدبو بر روی درب چاه الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Button